Класифікація мінеральних ресурсів. Ресурсозабезпеченість

 

Тема. Класифікація мінеральних ресурсів за використанням. Показники ресурсозабезпеченості країн мінеральними ресурсами

З давніх часів одним з поширених видів господарської діяльності людей було видобування корисних копалин. Вони були потрібні для будівництва житла та комунікацій, виготовлення засобів праці та зброї. І в наші дні попит на мінеральну сировину залишається дуже високим. Видобутком з надр Землі та первинною переробкою корисних копалин займається сукупність галузей і виробництв, які відносять до видобувної промисловості. Разом із сільським та лісовим господарством видобувна промисловість є складовою первинного сектора економіки.

РОБИМО ОПОРНИЙ КОНСПЕКТ

1.Види мінеральних ресурсів та закономірності їх розміщення.

Мінеральні ресурси (корисні копалини) — це група природних речовин мінерального походження, що використовується для виробництва енергії, різних матеріалів шляхом їх видобутку та переробки в різних галузях господарства.

За господарським призначенням корисні копалини поділяють на:

-       паливні (горючі): нафта, природний газ, вугілля, горючі сланці, торф. Вони мають  осадове походження, тому утворюються в осадовому чохлі платформ, у межах тектонічних западин та крайових прогинів;

-       рудні (металеві). Розрізняють руди чорних металів (залізні, марганцеві, хромові), кольорових металів (алюмінієві, мідні, нікелеві, свинцево-цинкові та ін.), рідкісноземельних металів (вольфрамові, молібденові), благородних металів (золото, срібло, платина), радіоактивних металів (уранові, торієві та ін.). Вони мають переважно магматичне та метаморфічне похо­дження. Їх родовища зосереджені на щитах давніх платформ або в областях складчастості;

-       нерудні (неметалеві): хімічна сировина (сірка, кам’яна сіль, калійні солі), будівельна сировина (піски, крейда, глини, граніти, мармури), сировину для металургійної промисловості (кварцити, глини, флюсові вапняки), напівкоштовне та коштовне каміння (алмази, смарагди, рубіни, опали, гірський кришталь) тощо. Нерудні корисні копалини мають різноманітне походження та широкі сфери використання.

2.Ресурсозабезпеченість.

Ресурсозабезпеченість — співвідношення розвіданих запасів мінеральних ресурсів та розмірів їх використання.

Ресурсозабезпеченість може бути виражена двома способами: кількістю років, на які вистачить певного ресурсу за умови збереження темпів його використання, або запасами цього ресурсу на душу населення території.

Для оцінки ресурсозабезпеченості країни або регіону певним видом мінеральної сировини найчастіше використовують перший спосіб:

Ресурсозабезпеченість = запаси / щорічний видобуток = число років

Ресурсозабезпеченість = запаси / кількість населення країни

Ресурсозабезпеченість країн (регіонів) з часом може змінюватися. До зменшення показнику ресурсозабезпеченості призводять: неощадливе використання мінеральної сировини, збільшення обсягів її видобутку; збільшити ресур­созабезпеченість можливо за рахунок економії мінеральних ресурсів, відкриття нових родовищ.

3.Ресурсозабезпеченість країн світу.

Мінеральні ресурси розміщені на планеті нерівномірно, тому показники ресурсозабезпеченості країн світу дуже різняться. Найбільший перелік та обсяги ресурсів мінеральних корисних копалин зосереджені в США, Китаї, Росії. Потужними запасами корисних копалин також володіють Індія, Бразилія, Австралія. Багато країн світу мають великі запаси певного виду мінеральних ресурсів, наприклад: Чилі — мідні руди, Марокко — фосфорити, Гвінея — алюмінієві руди (боксити). У наші часи потреба країн світу в певному виді мінеральної сировини вирішують за допомогою міжнародної торгівлі.

 

Завдання 1.

·         Використовуючи підручник, відповідні карти атласу, додатковий матеріал, скласти характеристику певних видів природних ресурсів;

·         Визначити країни і регіони світу, які мають найбільшу і найменшу забезпеченість даним видом природних ресурсів;

Таблиця . Забезпеченість природними ресурсам

Природні ресурси: паливні

Найбільш забезпечені країни

Найменші запаси в країнах

-нафта

-природній газ

-вугілля

-залізні руди

 

 

-алюміній

 

 

-мідь

 

 

–  калійні солі;

 

 

– фосфорити

 

 

– сірка

 

 

 

 Дайте відповіді на питання письмово

  -  Чи рівномірно розподілені корисні копалини по регіонах світу?

·         Які регіони мають найбагатше поєднання корисних копалин?

 

Завдання 2.

Використовуючи формулу з конспекту обчисліть ресурсозабезпеченість країн світу різними видами мінеральної сировини.

Країна

Корисні копалини

Вугілля

Нафта

Залізна руда

Запаси,

млрд.т

Видобуток,

млн.т

Запаси,

млрд.т

Видобуток,

млн.т

Запаси,

млрд.т

Видобуток,

млн.т

США

1400

940

4,6

370

10

35

Росія

3500

300

7,2

400

50

45

Австралія

350

230

0,3

30

28

120

Бразилія

 

 

 

 

18

135

Індія

192

290

 

 

18

25

Канада

 

 

 

 

25

50

Китай

1200

1300

3,2

150

50

160

 

1. Підручник, опрацювати 

2. За допомогою ресурсів Інтернету дізнатися, які мінеральні ресурси видобувають у вашій місцевості.

Немає коментарів:

Дописати коментар