6 географія №5 "Озера"

ТЕМА: ОЗЕРА. РІЗНОМАНІТНІСТЬ ОЗЕР



Поміркуйте
1 Що таке, на вашу думку, «озеро»?
2. Чим воно відрізняється від річки?

Робимо опорний конспект (визначення та назви озер)
Обов'язково переглядати  всі відео 

Озеро – природне заглиблення суходолу заповнене водою.

Озерні улоговини утворилися при зрушеннях земної кори, так званих тектонічних процесах – під час утворення в ній тріщин, опускань, при ерозійних явищах, гірських обвалах, діяльності вулканів. Причини утворення озер, як і самі озера, - різноманітні.

2. Типи озерних улоговин за походженням.
а) Тектонічні. Їх утворення повязані з розломами в земній корі або опусканням чи підніманням окремих її територій. (Байкал, Танганьїка, Ньяса, Мертве море, Великі Американські озера). 

Знайдіть ці озера на карті ″Фізична карта півкуль″ 
Відмінною рисою будови таких озер є великі глибини, обривисті береги, стрімкі підводні схили, нерівне дно, витягнуті в довжину.




ПЕРЕГЛЯНЬТЕ ВІДЕО

ОЗЕРО БАЙКАЛ


б) вулканічні. Такі озера утворилися у кратерах згаслих вулканів. Вони мають невелику площу, але можуть бути дуже глибокими. Приклад: озера Камчатки, Ісландії, Японських о-вів.
    Озера,  що лежать у кратерах,  під час вулканічних вивержень спричиняють додаткові лиха. Так, на острові Ява під час виверження вулкана озеро в його кратері закипає і вихлюпується. Потоки гарячої води і грязі стікають вниз, знищуючи все на своєму шляху.
        У Східній Африці є озеро, яке називають «каструлею». Воно знаходиться неподалік від вулкана Китуро. Під час виверження лава стікає в озеро, вода в ньому закипає, і риби та водорості варяться. Саме в ці дні озеро перетворюється на гігантську «каструлю». Коли виверження вулкана вщухає, мешканці виловлюють рибу, що зварилася в озері.

в) льодовикові. Утворилися в западинах, які після себе залишили льодовики. Такі озера мають велику протяжність, малу глибину. Озера розміщені недалеко одне від одного,під час посухи можуть майже повністю  пересихати, а під час рясних дощів об’єднуватися в одне велике озеро. Прклад: Велике Солоне, Велике Ведмеже, Ладозьке. 
Знайдіть ці озера на карті ″Фізична карта півкуль″ 




г) загатні утворюються в горах  внаслідок завалів, що перегороджують річкові долини (Синевир у Карпатах, Сарезьке на Памірі, Тана). Покзати ці озера на карті. 


СТОРІНКА ДОПИТЛИВИХ
                                  ″Легенда про озеро Синевир″
Синевир – найбільше  завальне озеро, оточене мальовничими горами Українських Карпат. Сильний землетрус,  а можливо, багатовікові вивітрювання, близько 10 тисяч років тому, викликали обвал скель, які загатили долину гірського потоку і утворили це чудове озеро. Воно, як небо, чисте і голубе. У бездонній глибині його віддзеркалюються шпичасті верхи струнких смерек, могутні гори і білі хмаринки. Посередині озера розмістився, немов зіниця ока, невелкий острівець. Звідси й народна назва – Морське око. А люди розповідають і легенди про походження озера. Ось послухайте одну з них. ...У давні часи гори Карпати належали багатому графові, а верховинці змушені були працювати на нього: випасати овець і корів, рубати ліс, косити траву. У графа була донька красуня Синь. Одного разу граф вирішив перевірити, як його наймити – лісоруби працюють у горах. Синь попросила батька взяти її з собою. Поки граф перевіряв роботу лісорубів, дочка збирала квіти і, в цей час до неї донеслася чарівна мелодія сопілки. Дівчина пішла на ці звуки і побачила хлопця – пастуха, який грав на сопілці. «Хто ти»? – здивовано запитав юнак. «Я Синь, донька графа. А ти хто»? «Я Вир, пастух графа». Познайомившись, Синь довго слухала чарівні мелодії пастуха. Надвечір дівчина попрощалась з Виром, і пообіцяла прийти ще. Через деякий час Синь знову зустрілася з Виром. Молоді покохали одне одного і почали таємно зустрічатися. Але злі люди донесли цю новину графові. Він заборонив дочці зустрічатися з Виром і наказав його убити. Одного разу, коли хлопець грав на сопілці, чекаючи на кохану, слуги графа підкралися і штовхнули на нього з високої гори великий камнь... Почувши страшну звістку, Синь побігла через гори і ліси до місця, де загинув коханий. Обняла дівчина великий камінь і гірко заплакала. Дівочі сльози лились, лились, поки не затопили всю галявину і саму Синь, утворивши озеро, яке люди назвали Синевир.
д) карстові виникають  під  дією   підземних вод, у порожнинах, які утворилися після розчинення водою гірських порід. Шацькі озера і найбільше із цієї групи озеро Світязь.
                                  ″Легенда про озеро Світязь″
Колись у давні часи там, де нині плещуться води озера, стояло красиве місто. Одного разу воно зненацька провалилося, вода, що хлинула з надр землі, затопила місце провалу, а дівчата зниклого міста перетворилися на рослини. Раз на рік рослини розквітають і вкривають дзеркальну гладінь озера красивими блакитними квітами. Щодо дівчат, то це, певна річ, казка, а от блакитні квіточки – правда. Місцві жителі називають цю рослину «цар – травою». І ніде, крім озера Світязь, вона не трапляється. Вона дуже чутлива до найменшого забруднення води, надзвичайно ніжна.


д) залишкові озера. Такі озера є найбільшими за площею, оскільки вони є залишками морських басейнів минулого.  Звідси й походить назва.
Каспійське море – озеро - найбільше в світі. Сюди належать Аральське море, Чад. Знайдіть ці озера на  карті та позначте на  контурній карті.

ПЕРЕГЛЯНЬТЕ ВІДЕО


ж) лиманні утворення внаслідок відокремлення від моря косою, або пересипом.
Такі озера мають витягнуту форму та невелику глибину.  Вони поширені на півдні України та Чорного й Азовського морів.


Озера ще поділяються за:

За солоністю озера поділяються на:
а) прісні;                   б) солоні
     За картою можна визначити, чи є озеро псіним, чи солоним.
Прісні - блакитним кольором. Солоні - рожевим.
Знайдіть солоні та прісні озера на карті.

Перегляньте відео



Озеро Самбар в Індії вісім місяців на рік буває солоним і чотири — прісним. Його площа — 160 км2. За час сильної восьмимісячної посухи з озера видобувають 200 тис. тонн кухонної солі. А з червня до жовтня через безперервні дощі вода в озері опріснюється.

За типом живлення озера поділяються на:
а) стічні;         б) безстічні.  в) проточні

Знайдіть такі озера на карті.

Перегляньте відео



Пограйте у ігри


Немає коментарів:

Дописати коментар