10 біологія №3 Трансплантація тканин та органів


Тема: Трансплантація тканин та органів у людини, її перспективи. Правила біологічної етики.

Пригадаємо минулу тему


   Сучасні технології дійшли до такого розвитку, що за допомогою них ми можемо       створювати надприродні речі.

Робимо опрний конспект (тільки найголовніше!!!)

Потреба у трансплантації  органів на сьогоднішній час дуже величезна. Це ми можемо побачити по кількості оголошень із проханням про допомогу для хворих людей. За даними МОЗ України , на рік є потреба у 1000 операцій по пересадці кісткового мозку, пересадці серця в– 500-1000 операцій на рік, печінки – 800-1200, нирки – 1500-2000 чоловік. І ці цифри щорічно зростають.



   Трансплантологія – це розділ медицини, що вивчає пересадку тканин, органів та їх замінників. Щорічно в світі здійснюється близько 100000 пересадок органів.Введення в організм чужорідних білків може викликати в організмі імунні реакції, спрямовані на знищення чужорідного білка і збереження сталості власного білкового складу. Реакція відторгнення трансплантата зумовлена антитілами. Тому найскладнішою проблемою трансплантування є подолання  імунологічного бар’єру (несумісність тканин).
Для подолання імунологічного бар’єру під час трансплантації застосовують такі методи як:
-         добір донора й реципієнта за тканинною сумісністю;
-         гальмування трансплантаційного імунітету (застосування препаратів для профілактики реакцій)
-         формування толерантності в реципієнта до агентів донора.

Але існують випадки коли організм може сприймати чужі антигени як свої власні й не виробляють проти них антитіл, таке явище називають імунологічною толерантністю.


   Види трансплантації :
  1. Аутотрансплантація -реципієнт є донором для самого себе. Цей метод широко  використовують у випадках пересадки шкіри (особливо у випадку опіків, коли шкіру з непошкоджених ділянок пересаджують на пошкоджені) та кісткового мозку
2.Аллотрансплантація - у ролі донора виступає людина з генотипом, відмінним від генотипу реципієнта. Цей варіант застосовується найчастіше, бо його найлегше реалізувати практично. Для подолання проблем з імунною системою підбирають трансплантати, найбільш схожі за набором антигенів на органи донора.
3.Ксенотрансплантація- донором є не людина, а тварина. Крім проблем із відторгненням трансплантата, ця технологія вимагає урахування моральних та соціальних аспектів, бо використання таких трансплантатів може суперечити моральним чи релігійним переконанням реципієнта.
4.Ізотрансплантація- донором трансплантата є 100% генетично й імунологічно ідентичний реципієнту однояйцевий близнюк реципієнта.

5. Клітинна інженерія та клонування - метод вирощування тканин, органів із клітин реципієнта з метою пересаджування.








Пограйте у гру "Віртуальний лікар - трансплантолог"

Виконайте завдання за посиланням. Завдання: знайти у різних джерелах визначення основних принципів біологічної етики.
Сам робота "Біологічна етика"

Увага!!!
Після опрацювання теми ви звітуєте насупним чином:
1. Сам роб за посиланням (7б)
2. Опорний конспект (з термінами та кросвордом)


Немає коментарів:

Дописати коментар