10 біологія №6 "Онкологічні захворювання"


 ТЕМА: «Поняття про онкогенні фактори та онкологічні захворювання. Профілактика онкологічних захворювань»



Нобелівська премія – одна з найпрестижніших та найцінніших нагород сучасності.

Як ви гадаєте, за що світ нагородив найкращих 2018 року?

2018 року премія дісталася видатним вченим – американцеві Джеймсу Еллісону і японцеві Тасуку Хондзе, що вивчають імунотерапію онкологічних захворювань. Нобелівська премія присуджена за «відкриття в сфері терапії раку шляхом придушення негативної імунної регуляції».
Вчені відкрили так звані імунні контрольні точки або чекпоінти – це такі молекули на поверхні імунних клітин, які «пригальмовують» імунну систему з метою самозбереження здорових клітин. Якщо блокувати ці молекули, імунна система активізується і починає боротися з раковими клітинами.
Відкриття Еллісона та Хондзе вважаються найбільшим проривом у лікуванні онкологічних захворювань останніх двох десятиліть.
Новини - Дніпровська районна в місті Києві державна адміністрація
Щорічно, 4 лютого, починаючи з 2005 року, світова громадськість відзначає Всесвітній день боротьби з раковими захворюваннями, який організовується Міжнародним протираковим союзом. Цей День покликаний привернути увагу громадськості до профілактики раку, своєчасність виявлення, якість лікування з метою зниження  кількості випадків передчасної смерті від раку до мінімуму і підвищення якості життя для онкологічних пацієнтів.
Онкологічні захворювання є однією з основних причин захворюваності і смертності в усьому світі. За останні 100 років за цими показниками онкопатологія перемістилася з десятого місця на друге, поступаючись лише хворобам серцево-судинної системи.
За прогнозами МОЗ України до 2022 року рівень захворюваності на злоякісні новоутворення в країні може досягти 190 тисяч нових випадків, тобто збільшиться на 15%. За локалізацією найбільш поширеним серед чоловіків є рак легенів, шкіри, передміхурової залози, шлунка, а серед жінок – рак молочної залози, рак тіла і шийки матки та ободової кишки, шкіри.
 «Статистичні дані МОЗ».
Згідно зі статистичними даними МОЗ, в Україні більше 1 млн хворих на рак, щодня реєструється 450 нових випадків онкозахворювань.
        Україна займає друге місце в Європі за темпами поширення онкозахворювань.
        Щорічно 140 тисяч українців дізнаються, що у них рак.
        Щодня 450 українців дізнаються, що у них виявлена ​​злоякісна пухлина (20 осіб на годину). З них 250 вмирають (10 осіб на годину).
        Щороку від раку помирають близько 90 тисяч українців, 35% - люди працездатного віку.
        Ризик розвитку онкологічних захворювань складає 27,7% для чоловіків і 18,5% для жінок.
        Злоякісні новоутворення вражають в Україні кожного четвертого чоловіка і кожну шосту жінку.
        За розрахунками ВООЗ, до 2020 року кількість людей, які вперше захворіють на рак, в Україні буде більше 200 тисяч
        30% випадків смерті від раку обумовлені 5 основними джерелами ризику: високий індекс маси тіла, низький рівень споживання фруктів і овочів, відсутність фізичної активності, вживання тютюну, вживання алкоголю.
Онкологія — від грец. онкос– пухлина і логос – наука) –  (це область медицини, яка об’єднує в собі знання про ракові  пухлини, а також доброякісні пухлини,  вивчає поведінку клітин, що беруть участь у їх формуванні, визначає наявність в організмі злоякісної пухлини.

1.     ЩО ТАКЕ РАК?
Ми походимо з однієї клітини. У кожній клітині є механізм поділу, підконтрольний і пригнічений у дорослому житті. Наразі незрозуміло, чому виникають більшість видів раку. Раптом у клітині щось збивається і цей механізм поділу починає знову працювати. Коли наша клітина починає неконтрольовано ділитися, вона стає пухлинною.
Клітини безмежно і безконтрольно діляться, і так з’являються пухлини – добро- чи злоякісні. Доброякісна пухлина, як правило, росте в межах свого органу. Злоякісна проростає в інші органи, йде у кров, тому її значно важче лікувати.
Пухлинна клітина "не вигадує велосипед", вона працює як ембріон у матці вагітної. Без пригнічення імунітету матері не буде імплантації, не буде дитини.
Рак – який веде до смерті – використовує механізми самого життя.

Як ви вважаєте, в нашому організмі є онкодозор? Організм захищається?

Так. Є імунна система. Т-кіллери, що захищають наш організм.) Отже, кожну секунду йде аналіз клітин. Але рак обдурює наш імунітет, щоб рости. Він маскується.

Рак – захворювання, при якому відбувається безконтрольне зростання атипових (злоякісних) клітин, здатних проростати в сусідні органи і тканини, поширюватися (метастазувати) по кровоносних або лімфатичних судинах в інші ділянки організму з утворенням віддалених метастазів, які є однією з основних причин смерті від раку.
Рак виникає в результаті перетворення нормальних клітин в пухлинні клітини в ході багатоетапного процесу. Ці зміни відбуваються в результаті взаємодії генетичних факторів людини і факторів зовнішнього середовища.
 
Клітини злоякісних пухлин


Онкологічні захворювання - це спадкові порушення, що зумовлені появою в організмі змінених (трансформованих) соматичних клітин. Ці хвороби супроводжуються утворенням пухлин доброякісного (аденома, папілома, ліпома) або злоякісного характеру.

Характерними ознаками злоякісних пухлин є такі:

• швидкий неконтрольований ріст;
• проникнення в сусідні тканини з утворенням місцевих метастазів (інвазії);
• переміщення окремих клітин пухлини лімфатичними та кровоносними судинами у віддалені органи й тканини (утворення метастазів);
• отруйна дія на весь організм завдяки виробленню клітинами пухлини токсинів;
• фізичне виснаження, зменшення маси тіла;
• наявність механізмів «уникання» уваги імунної системи організму;
• наявність великої кількості мутацій в клітинах пухлини;
• низький рівень диференціації клітин пухлини;
• втрата здатності клітин до апоптозу;
• інтенсивне утворення кровоносних судин в пухлині.
Типи злоякісних пухлин
Злоякісні пухлини класифікують за типом клітин, які дають їм початок. Але клітини в злоякісних пухлинах слабо диференційовані, тому серед них можна розрізнити клітини різних типів.
 Розвиток ракової пухлини в нирці (а), печінці (б) і підшлунковій залозі (в)

Завдання. Користуючись додатковою літературою заповніть таблицю

Поширені типи злоякісних пухлин
Назва пухлини
Структури, з клітин яких утворюється. Які органи вражає
Меланома
Карцинома
Саркома
Гліома
Лімфома
Лейкоз


2.     ЩО ВИКЛИКАЄ РАК?
На розвиток злоякісних пухлин впливають онкогенні фактори. Що ж це за фактори?
Онкогенні фактори — це фізичні, хімічні або біологічні фактори, дія яких стає причиною утворення в організмі доброякісних або злоякісних пухлин. Онкогенні фактори відрізняються високим різноманіттям.

1. Неправильне харчування - викликає  виникнення пухлин у 35% випадків. Консерванти, барвники, розпушувачі, ароматизатори, поліпшувачі смаку, харчові добавки хімічного походження, які людина споживає, збільшують вірогідність  виникнення раку шлунка, товстої та прямої кишок.Їжа може бути джерелом хімічних канцерогенів.
Вони є у тваринній їжі, у будь-якому м’ясі. Якщо взяти яловичину, витягнути з неї певну речовину, внести мишам – буде рак. Це науковий факт. Тваринна їжа – особливо червоне і перероблене м’ясо – належать до онкогенних факторів нарівні з курінням!
Уявіть пачку Marlboro і банку шпротів. У шпротах є стільки ж онкогенних канцерогенів, як у двох пачках сигарет. Смажимо м’ясо, а на його поверхні – канцерогени.

2. Тютюнопаління – одна з найвагоміших причин виникнення раку. Ця шкідлива звичка викликає рак легенів, ротової порожнини, стравоходу, гортані, підшлункової залози, сечового міхура та шийки матки. Рак спричиняє і пасивне куріння.Вживання тютюну – найзначніший фактор ризику (смертність від раку через куріння становить близько 22% від усіх випадків).
3. Радіоактивне опромінення – викликає злоякісні пухлини у 4-5% випадків. Рак шкіри найчастіше виникає через тривале сонячне опромінення. Здатне викликати онкозахворювання і рентгенівське та радіаційне опромінення.
4. Малорухомий спосіб життя також викликає онкологічні захворювання у 4-5% випадків. Надлишкова вага є чинником розвитку багатьох злоякісних пухлин, у тому числі раку молочної залози, тіла матки, товстої кишки і раку передміхурової залози.

5. Вживання алкогольних напоїв – причина виникнення 2-3% онкологічних захворювань. Найбільше ризикують ті, хто поєднує випивку з курінням.

6. Забруднення довкілля є причиною розвитку злоякісних пухлин в 1-2% випадків. Потужне джерело виникнення злоякісних новоутворень – викид в атмосферу продуктів згорання автотранспортом. Також під ризик потрапляють люди, що проживають поблизу промислових гігантів.

7. Підвищена стресовість. Під час стресу  організм мобілізує всі органи і системи. Якщо стреси трапляються часто, це спричинює їх перевтому і виснаження. Унаслідок цього виникають різноманітні захворювання, які здатні, врешті-решт, спричинити рак.

8. Неякісні полімерні матеріали, з яких може бути виготовлений посуд, дитячі іграшки, меблі, здатні викликати рак дихальних шляхів.

9. Спадковість. Близько 15% раку молочної залози має спадковий характер. Також спадкову схильність мають лейкози, злоякісні лімфоми. Ретинобластома (пухлина ока) – єдине онкозахворювання у дітей, що має реальний спадковий зв’язок – приблизно в третини випадків.

10.  Деякі види вірусів. Головна причина раку печінки – хронічне інфікування вірусами гепатиту В, С, раку шийки матки – вірусом папіломи людини.

11. Безсистемне вживання медпрепаратів. Ліки слід вживати після консультації з лікарем і не займатися самолікуванням.

12. Порушення вироблення гормонів статевими органами. Гормональний дисбаланс: підвищеннярівняпевних гормонів. Тож не дивно, щонайрозповсюдженішіпухлини в світі: рак молочноїзалози у жінок і передміхурової у чоловіків.
13.Ще одним важливим чинником розвитку раку є старіння. Протягом життя людини відзначається зниження ефективності механізмів поновлення клітин у міру старіння людини, а фактори ризику виникнення онкології накопичуються.

3.     ЩО МОЖНА ВДІЯТИ ПРОТИ РАКУ?

Різноманітність та способи лікування злоякісних пухлин
Способів лікування злоякісних клітин існує багато. І якщо захворювання виявлено на ранній стадії, шанси видужати в хворого дуже великі. А от якщо захворювання було виявлено на пізніх стадіях, ситуація значно ускладнюється. Хоча і в таких випадках людину часто вдається вилікувати. Тому в боротьбі з раком дуже важливою є рання діагностика і профілактика захворювання.
Основними способами лікування злоякісних пухлин є:
• хірургічне видалення пухлини;
• хіміотерапія (знищення клітин пухлини спеціальними препаратами);
• радіотерапія (знищення клітин пухлини за допомогою радіаційного опромінення);
• фотодинамічна терапія (руйнування клітин пухлини світлом з певною довжиною хвилі);
• гормональна терапія (деякі типи пухлин є чутливими до дії гормонів);
• імунотерапія (стимулювання імунної системи організму для підвищення її ефективності у боротьбі з пухлиною).
Найчастіше для підвищення ефективності лікування застосовують комбіновану терапію, за якої одночасно використовується кілька методів знищення пухлини.
Профілактика онкологічних захворювань
Онкологічні захворювання є дуже поширеними й небезпечними. Сучасна медицина розробила багато способів їх лікування, але досі найкращим способом боротьби вважається профілактика. Простіше не допустити, ніж лікувати.

Профілактика цих захворювань спрямована на уникнення або ослаблення дії канцерогенних факторів. Це допомагає суттєво знизити ризик їхнього виникнення. Так, невживання канцерогенів у складі їжі суттєво зменшує ризик розвитку раку органів травної системи, матки і молочних залоз. Уникнення паління та регулярного перебування в приміщеннях, у яких палять, зменшує ризик захворювання раком легень, стравоходу, шлунка, сечового міхура тощо.
Деякі вірусні інфекції, малорухомий спосіб життя, стреси й нервові перевантаження, потрапляння в зони з підвищеним рівнем радіації теж сприяють розвитку онкогенних захворювань. Тому запобігання дії цих факторів також є гарним профілактичним заходом.
Дуже важливою також є рання діагностика онкологічних захворювань. Шанси вилікувати рак на ранніх стадіях становлять більше, ніж 90 %. Тому регулярне обстеження для виявлення ранніх стадій онкологічних захворювань також можна віднести до засобів профілактики важких форм раку.


ЛЮБІ МОЇ. В нашому місті та країні залишилось дуже мало людей, чиї родини не зіткнулись би так чи інакше з цією бідою.
Сьогодні по всій Україні запалять свічки в пам'ять жертв Голодомору
Пам'ятаємо померлих та піклуємося про живих.
 Бережіть себе та рідних!!!
БЕРЕЖІТЬ СЕБЕ ТА СВОЇХ БЛИЗЬКИХ! | Покровська селищна рада

ПОВТОРІТЬ ПОПЕРЕДНЮ ТЕМУ ТА ПРОЙДІТЬ ТЕСТ ЗА ПОСИЛАННЯМ

Немає коментарів:

Дописати коментар