6 біологія №6 "Мохи"

Тема: Мохи

 «Дно долини набухало від води, що просякало густий мох. Вона цвіркала з-під мокасинів, і щоразу, коли він одривав ногу, мокрий мох чвакав, неохоче відпускаючи свою здобич. Він ішов слідами товариша від болітця до болітця, намагаючись ставати на каменюки, що витикались острівцями серед зеленого моху.»
Питання:
1.     Про яку рослину, йшла мова?
2.     Про яку найголовнішу особливість, мохів, відображено автором у цьому фрагменті?

1.     Характерні особливості вищих спорових рослин.
Вищі спорові рослини – це група наземних рослин, які розмножуються спорами. До них належать: Мохоподібні, Папоротеподібні, Плауноподібні, Хвощеподібні, вони поширені в різних кліматичних умовах, але більшість живе на вологих  ділянках суходолу, бо для розмноження їм необхідна волога.
У всіх наземних рослин є два покоління – статеве і нестатеве, які чергуються.
Коли відбувається статеве покоління, на ньому утворюються статеві органи, в яких розвиваються чоловічі й жіночі гамети, забезпечуючи статеве розмноження. Це покоління називають гаметофіт.
Під час нестатевого розмноження, утворюються нестатеві органи, на яких розвиваються спори. Це покоління називають спорофіт.
Сукупність статевого і нестатевого поколінь становить цикл відтворення, він забезпечує безперервність життя певного виду організмів. В одних вищих спорових рослин переважає гаметофіт, а в інших спорофіт.  Як саме це відбувається ми з вами розглянемо поетапно при вивчені спорових рослин.
Загальна схема відтворення вищих спорових рослин



Зигота – для запліднення потрібна вода
Гамети  - рухливі сперматозоїди, нерухливі яйцеклітини
Архегонії (жіночі) та антеридії (чоловічі) – органи статевого розмноження
Спорангії – органи нестатевого розмноження , де розвиваються спори
      
      2. Особливості будови та процесів життєдіяльності мохів.

Мохоподібні (Briophyta) – це відділ вищих спорових рослин, у життєвому циклі яких переважає статеве покоління. Відділ Мохоподібні об'єднує близько 35 тис. видів. Наука про мохи називається бріологія
Мохоподібні – це невисокі, переважно багаторічні, рідко – однорічні рослини, які за своєю організацією близькі до водоростей. Вони не мають чітко виражених провідних тканин і коренів. Доросла рослина, статевого покоління, має пластинчасту або листостеблову будову, деякі види можуть мати поодинокі прямостоячі стебла, в той час як інші мають розгалужені стебла і нагадують м'який зелений килим, що покриває грунт. Прикріплюється до ґрунту за допомогою ризоїдів, які є виростами нижньої частини рослини і виконують функцію коренів, а саме, закріплення рослини у ґрунті.
Нестатеве покоління формується на верхівці материнської рослини, від якої отримує поживні речовини, і тому розвиток спорофіта як самостійного організму не відбувається. Спорофіт, який у мохоподібних називається  спорогоном,  складається,  зазвичай, із ніжки і коробочки, у якій утворюються спори. Саме завдяки домінуванню гаметофіта мохоподібні розглядаються як самостійна гілка в історичному розвитку вищих рослин.
У мохоподібних дуже добре розвинене вегетативне розмноження, яке можна розділити на два види залежно від участі в ньому самої рослини:
 1) розмноження частинами тіла – фрагментами стебел, бруньками, гілочками, листочками, частинами протонеми;
2) спеціалізованими утворами розмноження – вивідковими тільцями, які можуть формуватися на будь-яких частинах рослини. Для окремих видів мохів вегетативне розмноження є одним із найважливіших способів виживання. Наприклад, у сарконеурума льодяного, який мешкає в Антарктиді, вегетативне розмноження відбувається частинками тіла, які поширюють на своїх лапках та пір'ї пінгвіни.

Особливості розмноження на прикладі зозулиного льону

Спора проростає -     розвивається зелена нитка (протонема)  -    утв. молодий  гаметофіт    -         росте, розвивається  на ньому утв.статеві органи антеридії та архегонії      -    злиття кліти  -          зигота    -        розвивається спорофіт

ПЕРЕГЛЯНЬТЕ ВІДЕО
 ОБОВ'ЯЗКОВО!!!



            Різноманітність  мохів.











            ПОВТОРІТЬ ПОПЕРЕДНІЙ УРОК 
ТА ПРОЙДІТЬ ТЕСТ ЗА ПОСИЛАННЯМ

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeUPg4eJEXB1g_a5bKYbn_p-_coJ3FHK1L71ToK3qWbCll8xA/viewform?usp=sf_link

2 коментарі: