11 біологія №3 Види забруднення.


Тема: «Види забруднення, їхні наслідки для природних і штучних екосистем та людини»

Робимо опорний конспект (терміни та виділене шрифтом)

1.     Джерела й види забруднення довкілля
Забруднення довкілля - зміна кількісних і якісних характеристик довкілля внаслідок надходження до нього або утворення в ньому фізичних, хімічних чи біологічних чинників, які негативно впливають на стан навколишнього природного середовища та життєдіяльність людини.

За характером походження виділяють природне та антропогенне забруднення довкілля. 
Природне забруднення виникає внаслідок потужних природних процесів (виверження вулканів, лісові пожежі, вивітрювання, масове розмноження комах тощо) без будь-якого впливу людини. 
Антропогенне забруднення є результатом діяльності людини й інколи за масштабами впливу переважає природне. Природне або антропогенне забруднення спричинене впливом забруднювачів - фізичних, хімічних або біологічних чинників, які потрапляють у навколишнє середовище або виникають у ньому в кількості, більшій за звичайну, а також таких, які не знешкоджуються в екосистемах унаслідок перебігу природних фізико-хімічних чи біологічних процесів.

Табл у зошит
Основні види та чинники забруднення довкілля

Механічне
Фізичне
Хімічне
Біологічне
Сміття побутове, відходи побутові, органічний і неорганічний пил, сажа, смолянисті речовини
Теплове, шумове, електромагнітне, світлове, радіаційне випромінювання
Хімічні речовини: оксиди, кислоти, солі важких металів, пестициди, нітрати, пластмаси, синтетичні поверхнево-активні речовини (СПАР)
Біотичне, мікробіологічне, продукти генетичної інженерії
-        
      Фізичне забруднення. Залежно від природи розрізняють: теплове, світлове, шумове, електромагнітне та радіоактивне (радіаційне) забруднення. Теплове забруднення пов’язане з надходженням у повітря, ґрунт або водойми надлишкової теплової енергії (у вигляді нагрітого повітря або води). Часто воно пов’язане з інтенсивним використанням енергоносіїв (робота ТЕЦ та АЕС, транспорту тощо). Одним з основних шляхів запобігання тепловому забрудненню є економне використання традиційних енергетичних ресурсів (нафти, вугілля) і перехід на відновні джерела енергії (енергія водних потоків, припливів і відпливів, сонячна та вітрова енергія тощо).
                  
                        Цікаво знати
Теплове забруднення довкілля може спричинити появу в екосистемах нових, невластивих їм теплолюбних видів. Так, у водоймі Південно-Української АЕС з’явився африканський вид риб - тиляпія (ряд Окунеподібні). Підвищення температури довкілля також дає змогу перелітним птахам залишатись на зимівлю в тих країнах, де вони проводили літо.
Світлове забруднення - порушення інтенсивності й ритму природної освітленості певних територій у результаті дії штучних джерел світла. Воно може впливати на реакції організмів на тривалість світлової частини доби - фотоперіодизм.
Шумове, або акустичне, забруднення - форма фізичного забруднення, яка проявляється у вигляді збільшення рівня механічних коливань у середовищі понад природний фон. Основним джерелом шумового забруднення є діяльність транспорту: автомобільного, авіаційного, залізничного.
Шум інтенсивністю понад 75 дБ порушує сон, спричиняє негативні емоції (роздратованість), знижує працездатність тощо.
Електромагнітне забруднення. Джерела електромагнітних полів антропогенного походження - це лінії електропередач (найпотужніше), промислові та побутові електроприлади, електротранспорт, засоби зв’язку тощо. На даний момент немає неспростованих доказів щодо негативного впливу побутового електромагнітного випромінювання на екосистеми та здоров’я людини. Однак небезпека хвиль з невеликою довжиною для біологічних об’єктів (тепловий ефект, порушення електричних властивостей клітин тощо) потребує подальших досліджень щодо можливих шкідливих наслідків впливу електромагнітного забруднення.
Радіоактивне (радіаційне) забруднення - це перевищення інтенсивності іонізуючих випромінювань або вмісту радіоактивних ізотопів хімічних елементів, притаманних природному радіаційному фону (мал. 40.4). Пряма дія іонізуючого випромінювання пов’язана з потраплянням іонізуючих частинок у клітини та рідини організму. Непряма дія іонізуючого випромінювання пов’язана з утворенням вільних радикалів, які здатні руйнувати хімічні зв’язки й змінювати структуру макромолекул (таких як білки та нуклеїнові кислоти). Це може призвести до виникнення мутацій, загибелі клітин, спричинення онкологічних захворювань. Іонізуюче випромінювання найбільше впливає на клітини, здатні до активного поділу (наприклад кісткового мозгу та епітелію кишечнику).

Завдання. Опрацюйте карту  "Рівень радіаційного забруднення  в Україні". Випишіть найбільш та найменш забруднені області країни.
Запам'ятаємо
знаки, які позначають небезпеку:


2.     Якість довкілля та критерії забруднення

ЯКІСТЬ ДОВКІЛЛЯ - міра відповідності навколишнього середовища і природних умов потребам людей та інших організмів.

Забруднення, особливо антропогенного походження, спричиняє гостру екологічну кризу, зумовлену деградацією об'єктів навколишнього середовища. Для оптимізації взаємодії людини з природою важливо проаналізувати стан навколишнього природного середовища, оцінити потенційні можливості біосфери до самовідновлення, визначити різні типи впливів на природні екосистеми. У зв'язку з цим важливим є означення поняття якості довкілля.

Вплив деяких хімічних забруднювачів на здоров'я людини
Карбон(ІІ) оксид (чадний газ) 
Унаслідок взаємодії з гемоглобіном крові утворює карбоксигемоглобін, що може призвести до погіршення гостроти зору, роботи серця та легенів, порушення дихання і навіть смерті
Вуглеводні (бензин, метан)
Мають наркотичну дію, викликають головний біль, запаморочення
Плюмбум
Викликає головний біль, анемію, нервові розлади, пологові дефекти, затримку фізичного та психічного розвитку
Пестициди
Мають канцерогенний вплив, спричинюють ушкодження печінки, порушення ембріонального розвитку
Нітрати
Викликають утруднення дихання, підвищують дитячу смертність, унаслідок хімічних перетворень утворюються канцерогенні сполуки
Радіонукліди
Мають канцерогенний вплив, призводять до мутацій
-         Які висновки мо можемо зробити згідно поданої в таблиці інформації?

3.     Види забруднення атмосфери. 
Забруднення атмосферного повітря за джерелом проходження бувають природними (викликані природними процесами) та антропічними (викликані викидом різних забруднювальних речовин у результаті діяльності людини) . За площею поширення розрізняють три типи атмосферного забруднення. 

Перший - місцевий, для якого характерний великий уміст речовин на малих територіях (район, місто). 
Другий - регіональний, за якого забруднення поширюється на значний простір. Третій - глобальний, за якого відбувається поступове накопичення екологічних і кліматичних змін планетарного масштабу. 
Забруднення викликають забруднювачі, які розрізняють за агрегатним станом: тверді (пил, сажа, смолисті речовини тощо), рідкі (кислоти, луги, солі) та газуваті (оксидиКарбону, Нітрогену, Сульфуру та вуглеводні). Саме газуваті забруднювачі становлять 90 % загальної маси речовин, що надходять в атмосферу.

Забруднення атмосфери - надходження різних за походженням і хімічним складом забруднювачів у кількостях і концентраціях, що змінюють склад і властивості повітряних мас, шкідливо впливають на організми.
Антропічний вплив на атмосферу. Наслідки забруднення атмосферного ...

Проаналізуйте схему. Дайте відповіді на запитання.
1. Чи може забруднення пилом і газом мати як природне, так й антропічне походження?
2. Чому природний радіаційний фон не вважають забрудненням?

Проблема Забруднення Повітря - Рішення Купити TION (O2 | 3S)

Завдання. Опрацюйте карту світу "Рівень забруднення повітря". Випишіть найбільш та найменш забруднені країни.

Рівень забруднення атмосферного повітря в Україні | Зелений Фонд
Завдання. Опрацюйте карту  "Рівень забруднення повітря в Україні". Випишіть найбільш та найменш забруднені області країни.

Чистые и грязные регионы Украины

Завдання. Опрацюйте карту  "Рівень забруднення питної води в Україні". Випишіть найбільш та найменш забруднені області країни.


ІV.Узагальнення знань. Письмово в зошиті

1.              Самостійна робота. Види забруднювачів
Визначте належність наведених забруднювачів: 

1) ВІЛ; 
2) чадний газ від неповного згоряння; 
3) електромагнітні поля високовольтних ліній; 
4) штучні ізотопи Цезію, Стронцію; 
5) теплі води електростанцій; 
6) шум транспорту; 
7) оксиди Нітрогену металургійних заводів; 
8) Кадмій у золі під час спалювання сміття на звалищах;
 9) пестициди; 
10) поліетиленові пакети, пластмасові пляшки; 
11) стічні води цукрового заводу, м'ясокомбінату; 
12) сполуки Хлору з цементного заводу. 
Обґрунтуйте твердження про комплексний вплив та взаємодію основних видів забруднювачів.
Хімічні
Біологічні
Фізичні
Механічні
2    
          УВАГА!!! Після опрацювання теми та виконання завдань Ви робите фото роботи та вкладаєте фото у форму (додати файл) 
              
              https://forms.gle/nB37SprCVGbKdZ5G6
   



2 коментарі: