залягання в земній корі. Термальні і
мінеральні води
1.Утворення підземних вод та їх властивості
Відсутність поверхневих вод у пустелях природа компенсувала по-своєму. Так, певним парадоксом є відкриття у ХХ ст. підземних “морів” – величезних резервуарів прісної або солонуватої води під пустелями. Вони залягають на різних глибинах. Наприклад, в африканській пустелі Сахара верхня межа підземного водного сховища знаходиться на відстані 150-200 м від поверхні. Отже, під землею накопичено величезні запаси прісної води. Але утворювалися вони дуже повільно – мільйони років. Тому їх швидке відновлення неможливе.
Підземними називають води, які містяться у земній корі. Вони можуть перебувати, як і поверхневі води, у трьох станах: у вигляді рідини, льоду або водяної пари.
Для утворення підземних вод необхідні певні умови: наявність значної кількості атмосферних опадів та здатність гірських порід пропускати та не пропускати воду. Атмосферні опади, що потрапляють на земну поверхню, проникають у гірські породи завдяки присутніх в них тріщин, порожнин, пор.
Пори – це своєрідні проміжки між частинка гірської породи. Чим більші частинки, тим більші пори. Легко пропускають воду пісок, торф, гравій. Гірські породи, що здатні пропускати воду, називають водопроникними.
Зовсім не пропускають воду тверді магматичні породи, зокрема граніт. Породи, які не пропускають воду, належать до водотривких. На них на різних глибинах затримується вода.
Пригадайте! Коли в дитинстві ви наливали воду на пісок або глину, що відбувалося?
Висновок: пісок пропускає воду, він може бути вологим, тобто насиченим водою, а глина воду затримує.
Якщо в земній корі трапляються легкорозчинні гірські породи, наприклад вапняк, гіпс, сіль, води утворює в них порожнини. З часом в таких місцях можуть виникати цілі підземні річки, або підземні озера.
Підземні води мають різну температуру. Залежно від цього розрізняють холодні (до +20С), теплі (до температури людського тіла: +37С) та термальні (понад +37С) підземні води.
За хімічним складом підземні води бувають прісними та солоними. Мінералізованими водами називають підземні води, в яких розчинені різні солі та гази.
2. Умови залягання та типи підземних вод
Уявіть собі територію, верхній шар якої складає водопроникний пісок, а нижче залягає водотривка глина. Під час опадів, що надходить на цю ділянку суходолу, вода швидко пройде крізь пісок та затримається на глині. При цьому сформується водоносний шар, який поступово заповнить всі пори у піску. В земній корі чергуються водопроникні та водотривкі гірські породи. Тому підземні води розташовані в земній корі на різних “поверхах”.
Перенесіть схему у зошит (з підписами)
У верхньому, найближчому до поверхні шарі гірських порід та в ґрунті, знаходиться верховодка. Ця вода сезонна: її наявність залежить від пори року. Верховодка з’являється після дощів або танення снігу, а в тривалу засуху, зовсім зникає. Ці води нагадують підземні брудні “калюжі”, які лежать на окремих ділянках водотривких порід, й не мають течії.
Глибше залягають ґрунтові води. Вони, на відміну від верховодки, існують постійно і стікають у бік похилу водотривкого шару порід, на яких формуються. Ґрунтові води існують постійно, проте їх рівень значно коливається. Вони живляться атмосферними опадами. Тому в наших широтах їх рівень значно підвищується навесні після танення снігу, а також під час літніх злив. Копаючи криниці, люди дістаються ґрунтових вод. В них легко спостерігати коливання рівня води. Так навесні, води в криниці більшає й вона стає каламутною. Наприкінці літа, навпаки, її бракує.
Рухаючись під землею, ґрунтові води інколи виходять на поверхню у вигляді джерел. Найчастіше це трапляється у ярах або річкових долинах. В такий спосіб річки одержують підземне живлення.
Ще на “поверх” глибше залягають міжпластові води. Вони сформувалися між двома водотривкими шарами гірських порід. Потрапити в цей шар воді набагато складніше. Це відбувається лише у тому місці, де водоносний пласт виходить на земну поверхню. Тому міжпластові води поповнюються дуже повільно й мають постійний рівень кришталево чистої води. До них можна дістатися за допомогою свердловин, які пробурюють крізь водотривкі шари. Іноді у глибоких ярах чи долинах річок вони також, як і ґрунтові води, утворюють джерела.
Там, де пласти гірських порід залягають чашеподібно, міжпластова вода знаходиться під великим тиском. У таких місцях, якщо пробурити свердловину, вода під напором піднімається вгору й б’є фонтаном. Такі напірні міжпластові води називають артезіанськими. Ця назва походить від французької провінції Артуа, де ці води здавна використовувалися.
4. Робота підземних вод та її наслідки.
У товщі земної кори, розмиваючи й розчиняючи осадові породи, підземні води утворюють карстові підземні печери, озера, річки.
Підземні води спричиняють катастрофічні явища, наприклад зсуви. Вони поширені на схилах річок (райони Києва, Дніпропетровська та ін.) і морів (райони Одеси, Ялти). Зсуви руйнують дороги, будівлі, знищують сільськогосподарські угіддя. Для запобігання зсувним явищам укріплюють схили, висаджують дерева, відводять грунтові води.
Прийом «Проблемне питання»
• З’ясуйте, де в Україні видобувають мінеральні води? Якого вони типу? Як вони використовуються?
• Назвіть найвідоміші курорти України, що пов’язані з джерелами мінеральних вод.
Людство активно використовує підземні води з другої половини ХХ ст. З цього часу стало очевидним, що води річок та озер вже не достатньо для задоволення господарських потреб людини. Нині підземні води широко застосовують у побуті,для зрошення полів, а також на заводах та фабриках.
Запаси підземних вод хоча й великі, але швидко вичерпуються. Якщо їх швидко витрачати, підземні води не встигають поновлюватися й їх кількість зменшується. Ці води не захищені від забруднення. Так, у ґрунтові води потрапляють стоки, що містять небезпечні речовини, роблячи їх непридатними для використання.
Небезпечний стан для підземних вод склався у районах видобутку нафти. Тут з свердловин нафта може надходити у міжпластові води, отруюючи їх. Після цього вже очистити ці води неможливо. Тому слід зберігати та охороняти підземні води від забруднення.
Висновки
1. Підземними є води, що містяться у земній корі на різних глибинах. Їх існування пов’язане з чергуванням водопроникних та водотривких плотів гірських порід. Підземні води розрізняються за температурою та хімічних складом.
2. За умовами залягання виділяють такі типи підземних вод: верховодка, ґрунтові та міжпластові води. Артезіанськими називають напірні міжпластові води.
3. Підземні води є колосальним резервом прісної води для людства. Активно використовуються ґрунтові та міжпластові води. Їх слід охороняти від забруднення.
ПРАКТИЧНА РОБОТИ №6
Хід роботи:
Завдання №1:
Чорне море, Азовське море, Середземне море, Червоне
море, Берингове море, Саргасове море, Карибське море, Китайське море.
Завдання №2
підпишіть протоки:
Керченська протока, Гібралтарська протока, протока
Дрейка, Магелланова протока, Берингова протока.
Завдання №3:
Підпишіть затоки
Біскайська, Бенгальська, Гудзонова, Мексиканська,
Гвінейська.
Завдання №4:
підпишіть такі острови:
Великобританія, Гренландія, Мадагаскар, Нова Гвінея,
Японські, Філіппінські.
Завдання №5:
півострови:
Аравійський, Індостан, Лабрадор, Скандинавський,
Сомалі, Кримський.
Завдання №6:
Позначте та підпишіть на контурній карті найглибшу
западину світу Маріанський жолоб (11022 м).
Завдання №7:
підпишіть річки:
Дніпро, Дунай, Янцзи, Ніл, Амазонка, Міссісіпі, Єнісей,
Конго, Янцзи, Хуанхе
Завдання №8:
підпиши озера:
Каспійське, Байкал, Великі озера, Вікторія, Балхаш,
Чад
Завдання №9:
підпишіть водоспади світу:
Анхель, Вікторія, Ніагарський.
1. На аркуші а4 малюєте контури материків. Та наносите контури та підписи об'єктів.
2. На контурній карті, яку ви можете скачати за допомогою програми Paint нанести назви об'єктів
скачати можна тут
https://drive.google.com/open?id=1bv78LjFQ5XklhnWcW-Cxdd3S3n4GvyGs
3. В онлайн сервісі Google Maps. Інструкція відео. Дивитися обов'язково!!!
Вам сподобається!
Успіхів.
Якщо є питання, задавайте в коментарях до сторінки цього уроку
vnika2247@gmail.com
ВСІ БАЖАЮЧІ МОЖУТЬ ОЗНАЙОМИТИСЯ
З РОБОТОЮ АНТОНА ПІРОГОВА
за посиланням
https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1Zy5icOB-xUX-pPn9KMDKnltYbo0txEHU&ll=53.098697777592434%2C70.77514741250002&z=3
vnika2247@gmail.com
ВСІ БАЖАЮЧІ МОЖУТЬ ОЗНАЙОМИТИСЯ
З РОБОТОЮ АНТОНА ПІРОГОВА
за посиланням
https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1Zy5icOB-xUX-pPn9KMDKnltYbo0txEHU&ll=53.098697777592434%2C70.77514741250002&z=3
НА НАСТУПНОМУ УРОЦІ БУДЕ КОНТРОЛЬНА РОБОТА З ТЕМИ "ГІДРОСФЕРА". ПОВТОРІТЬ ВСЕ, ВСЕ!!!
Доброе утро. Вероника Сергеевна подскажите, пожалуйста, название тем по биологии за 10.04 и по географии за 09.04. и 10.04.
ВідповістиВидалитиГеографія - Озера, Болота. Біологія - Мохи ( + водорості)
ВидалитиЯ зараз надішлю свіжий звіт. Не лякайтесь
ВидалитиВероніка Вінівіт'єва я зробыв але не можу знайты вашу електрону пошту можете її написати.
ВідповістиВидалитиАнтон, виправила. Пошту написала. Чи сподобалася тобі така форма роботи?
Видалититак дуже було цікаво.
ВидалитиА де відмічати озера и так далі? Якщо в нас нема практичних зошитів
ВідповістиВидалитиАліна, я все пояснила в інструкції. Є три варіанта виконання. Читай уважно пояснення. Або малюєш на аркуші а4, або скачуєш контурну карту та вписуєш назви на неї за допомогою програми Paint, або у сервісі Гугл Мепс.
ВидалитиВероника Сергеевна я не могу найти вашу электронную почту
ВідповістиВидалитиЯна, адреса написана наприкінці практичної роботи. vnika2247@gmail.com
Видалития неможу зробыты позначкы на карти
ВідповістиВидалитиЧому? ти не знайшов позначку маркеру? передивись відео
Видалити