6 географія № 4 "Пороги та водоспади. Робота та режим річки"


Тема: Пороги і водоспади. Живлення, водний режим і робота річок.


Пригадаємо номенклатуру



Швидка течія, широка річкова долина, екстремальні види спорту, перевезення вантажу та пасажирів суднами, рибальство, ущелини, пороги та водоспади, багато стариць, часті паводки, неширока долина, плавна течія, широкий розлив.
(Рівнинна річка: широка річкова долина, перевезення вантажу та пасажирів суднами, рибальство, багато стариць, плавна течія, широкий розлив.
Гірська річка: швидка течія, екстремальні види спорту, ущелини, пороги та водоспади, часті паводки, неширока долина.)


Відкриваємо зошити записуємо дату і тему уроку.

Робимо опорний конспект (тільки найголовніше!!!)

Живлення річки - це  процес поповнення річки водою. Він залежить від того, коли (у холодну чи теплу пору року), в якому стані (твердому чи рідкому) переважно випадають опади, чи інтенсивно вони випаровуються, чи просочуються в ґрунт. Джерела живлення річок бувають різні.
Річки живляться дощовими, талими сніговими, льодовиковими та підземними водами. Від джерела живлення залежить кількість води і зміна її рівня в річці.
Переважно дощовими водами живляться річки в районах із жарким і вологим кліматом. (Таке живлення мають найбільш повноводні річки земної кулі – Амазонка і Конго.) Рівень води в них майже не змінюється, оскільки рясні дощі випадають в їх басейнах цілий рік.

 Завдання. Знайдіть на кліматичній карті райони з найбільшою кількістю опадів. Назвіть річки, що протікають на цих територіях.

Льодовиковими водами живляться річки, витоки яких знаходяться високо в горах, де вершини вкриті льодовиками. Найвищий рівень води в цих річках – влітку, коли тануть льодовики. (Таке живлення має Амудар’я)

-Розгляньте фізичну карту світу і назвіть річки, які на вашу думку, мають такий тип живлення.

Переважно талими сніговими водами живляться річки помірного клімату з холодними, сніжними зимами. До таких річок належать Об, Волга, Печора.

Підземними водами живляться майже всі річки. Завдяки їм ріки не пересихають улітку і поповнюються водою взимку, саме тому не висихають під льодом.

Є річки, що мають змішане живлення: і дощовими, і талими сніговими, і підземними водами. Таке живлення мають річки помірних широт. Взимку, коли вони вкриті кригою, єдине джерело живлення – виходи підземних вод в їх руслах. Навесні вони поповнюються талими сніговими водами, а влітку – дощовими і підземними.

   -На фізичній карті України знайдіть річки, що протікають територією України та поміркуйте, який тип живлення вони мають.


ПЕРЕГЛЯНЬТЕ ВІДЕО 

Користуючись картами атласу встановіть, який тип живлення можуть мати річки: Меконг, Єнісей, Маккензі, Нігер, Оріноко.

У різні пори року живлення річок різне: взимку – підземними водами, весною – снігове, влітку – дощове та льодовикове, восени – дощове. Тож і рівень води в річці в різні пори року буде різним. 
Часом улітку сталий режим річки порушується, наприклад, через тривалі великі дощі, що призводить до нерегулярного, раптового підняття рівня води в річці, яке називається паводком
Щорічне збільшення рівня води в річці в одну й ту саму пору року, називається повінню, а найнижчий рівень води в річці – межень. Відповідно відбуваються зміни й температури води, швидкості течії та інших характеристик. Тобто змінюється режим річки. Регулярні зміни рівня води в річці протягом року називаються водним режимом річки.

Запишіть в зошит визначення понять: паводок, повінь, межень, льодостав.

Робота річок.

         Річки – невтомні трудівниці. Вони поглиблюють річище, розмивають береги. Увесь розмитий матеріал(пісок,каміння) виносять до гирла й там відкладають, створюючи піщані та глиняні наноси, острівці. Контур такого гирла нагадує трикутник або грецьку букву дельта, тому й рівнини, утворені в гирлах річок, називаються дельтами. У дельті річище розгалужується на численні рукава. Великі дельти мають річки Амазонка, Волга, Міссісіпі. Отже, річки виконують три види робіт: руйнування, перенесення та відкладання. Руйнівна робота річок називається річковою ерозією.

ПЕРЕГЛЯНЬТЕ ВІДЕО

 Узагальнення знань 
Дайте відповідь усно
1.Яку роботу виконують річки?
2.Що таке дельта? Як вона утворюються?
3.Що таке водний режим річки?
4.Порівняйте між собою пороги й водоспади.

Пройдіть тест за посиланням нижче. Перед цим повторіть тему "Будова річки. Найбільші річки світу". Будьте уважні тест можливо пройти лише 1 раз.

https://forms.gle/KjUBiGmyzocfCZuYA

Немає коментарів:

Дописати коментар