6 клас № 1 Гідросфера. Частини Світового океану

Тема: Гідросфера. Загальна кількість води на Землі, її розподіл між      частинами гідросфери (ГІДРОСФЕРА ТА ЇЇ ОСНОВНІ ЧАСТИНИ)


ПРИГАДАЙТЕ
Які оболонки Землі ми вже вивчили? 
Антуан де Сент-Екзюпері писав так: “У тебе не має ані смаку, ані кольору, ані запаху, тебе не можливо описати, тобою насолоджуються , не відаючи, що ти таке. Не можна сказати, що ти необхідна для життя: ти –саме життя. Ти наповнюєш нас радістю, яку не пояснити нашими почуттями.»
Про яку речовину так писав відомий письменник ?
·        Яке значення має вода в житті людини? У житті планети?

Водна оболонка разом із повітряною оболонкою надають нашій планеті  неповторної краси в космічному просторі.

Вода — найдивовижніший мінерал на Землі. Дивовижний, тому що вона створює умови для розвитку і росту різноманітних форм життя. Водні маси впливають на клімат континентів.

Вода — особлива речовина. На фізичній карті світу переважають блакитний і синій кольори. Це вода — найпоширеніший мінерал на Землі. Мінерал, без якого неможливе життя. Вода є у складі всіх живих організмів. Тіло людини, наприклад, на 75 % складається з води. Гриби, водорості та деякі рослини можуть вміщувати до 98 % цієї речовини.
Площа нашої Землі становить 510 млн. км2, з них 361 млн. км2 — водна поверхня.

     Робимо опорний конспект  
Гідросфера — водна оболонка Землі, яку утворюють Світовий океан, води суходолу, вода в атмосфері.

  На води Світового океану припадає 96, 5% загального об’єму води планети, на води суходолу – 3,5%, а в атмосфері води зовсім небагато – менш ніж 0,001%.

Завдання1  Складіть у зошиті схему «Частини гідросфери».
Результат пошуку зображень за запитом Загальна кількість води на Землі, її розподіл між частинами гідросфери
Як ми вже визначили, до складу атмосфери входять води Світового океану, вода в атмосфері й води суходолу.


ПЕРЕГЛЯНЬТЕ ВІДЕО

Поняття «Світовий океан» близько 100 років тому увів академік Ю. Шокальський. Світовий океан єдиний, він ніде не переривається. З будь-якої його точки можна потрапити до будь-якої іншої, не перетинаючи суходолу.
Питання. У якій півкулі більше води, ніж суходолу?
 В Північній півкулі нашої планети водою зайнято 61% поверхні, а у Південній - 81%

Світовий океан поділяється на чотири океани.
Завдання   Назвіть ці океани і покажіть їх на карті.

Найбільший з океанів — Тихий, площа його становить 1/3 загальної поверхні земної кулі. У цьому океані знаходиться найглибша западина світу — Маріанський жолоб.
Атлантичний океан удвічі менший від Тихого. Довжина його з півночі на південь майже така сама, як і Тихого, але він набагато вужчий.
Індійський океан менший від Атлантичного. Його площа становить 1/5 частини Світового океану, на ній можна розмістити Африку і дві Америки.
Північний Льодовитий океан найменший, він у 14 разів менший за Тихий.
Останніми роками країни, що проводять дослідження в Антарктиці, виділяють п’ятий океан — Південний — навколо Антарктиди.
Частини Світового океану

Опрацюйте схему та заповніть у зошиті таблицю

Океан
Площа
Глибина
















Меншою частиною Світового океану є моря. Ще більш дрібними частинами океану є затоки і протоки.

 УВАГА !!! Всі визначення записуємо у зошит
Море – це частина Світового океану, яка відокремлена від нього ділянками суші, групою островів, або підняттям океанічного дна та характеризується певними гідрометеорологічними умовами. 
Всі моря поділяються на внутрішні та окраїнні. 
Внутрішні моря знаходяться в межах суходолу і мають зв’язок із Світовим океаном за рахунок проток. Прикладом внутрішніх морів є Середземне море, яке сполучається з Атлантичним океаном Гібралтарською протокою, а з Індійським океаном – за допомогою Суецького каналу та Баб-ель-Мандебської протоки. 
Окраїнні моря не вдаються глибоко в суходіл, а відокремлені від Світового океану островами, півостровами та підняттям дна океану. До таких морів належить  Карибське море.
Завдання. Виконайте у вигляді схеми. 
За допомогою атласу визначте до яких морів належать:
                Внутрішні                       Окраїнні 
Карське, Баренцево, Японське, Чорне, Баффіна, Саргасове, Червоне, Гренландське, Північне, Балтійське, Карибське, Середземне, Азовське, Аравійське.

Протока – це частина Світового океану, яка з'єднує  будь-які водні об’єкти Світового океану та роз’єднує певні ділянки суходолу. Наприклад Керченська протока роз’єднує Керченський та Таманський півострови, але з’єднує Чорне та Азовське моря.

Затока – це частина Світового океану, що глибоко вдається в суходіл, але від основного водного басейну не відокремлена островами чи підняттям дна. Прикладом може слугувати Каркінітська затока, яка омиває північно - західні береги Кримського півострова та південну частину материкової України.

Завдання. Виконайте у вигляді схеми. 
За допомогою атласу визначте до яких об'єктів належать:
                    Затоки                        Протоки
Гібралтарська, Біскайська, Велика Австралійська, Дрейка, Бенгальська, Магелланова, Гвінейська, Мексиканська, Мозамбіцька, Гудзонова, Берінгова.

Продовжуємо записи до конспекту (визначення + приклади). Всі виділені об'єкти знаходимо на карті.
До суходолу в океані відносять острови та півострови.
Острови – це оточені з усіх сторін водою ділянки суші.
Залежно від умов формування всі острови поділяють на материкові, вулканічні та коралові.

Прикладом материкових островів є Нова Гвінея, Гренландія, Шрі-Ланка, Мадагаскар та інші. Такі острови відрізняються значними розмірами і утворились в результаті опускання ділянки суші материка.

Вулканічні острови утворились в результаті вулканічної діяльності. Як правило, такі острови утворюють ланцюжки невеликих за розмірами ділянок суші. На таких островах існують вулканічні гори. Яскравим прикладом вулканічних островів є Гавайські та Курильські.

Коралові острови утворюються за рахунок життєдіяльності колоній коралових поліпів, які відмираючи, залишають по собі вапняковий скелет, на основі якого і формуються майбутні острови, які називають кораловими рифами. Якщо такі острови набирають в процесі формування кільцеподібної форми, їх називають атолами. Коралові острови невисокі та невеликі за розмірами і формуються лише в тропічних морях. 
Серед коралових островів варто назвати острови Великого Бар´єрного рифу біля східних берегів Австралії. Також більшість островів Океанії мають коралове походження.

Утворення з групи островів називається архіпелаг.

 ПЕРЕГЛЯНЬТЕ ВІДЕО

Півострів - порівняно неіелика частина суходолу, яка вдається у водні простори, сполучаючись з суходолом однією частиною. Прикладами є Кримський, Скандинавський, Аравійський півострови, Індостан, Лабрадор.

ЗАВДАННЯ. Користуючись атласом та додатковими джерелами складіть у зошиті список рекордів Світового океану
 - Найбільший острів
- Найбільше море
- Найсолоніше море
- Море без берегів
-  Найбільший півострів
- Найменьше море
- Наймілкіше море
- Найтепліше море
- Найбільший архіпелаг (група островів)

УВАГА!!!!
Після опрацювання теми Ви звітуєте наступним чином:
1. Конспект з визначеннями, схемами та таблицями
2. Повідомлення про рекорди Світового океану.
3. Вміння показати всі зазначені у конспекті об'єкти на карті
       4. Виконання тесту за посиланням, наданим нижче. 
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeOyMxguwtmYoslGPxcpdtJCE_3QFCHgjRr0rvJ7v5PN69KBw/viewform?usp=sf_link



Немає коментарів:

Дописати коментар