Властивості вод Світового океану

 

6 географія № 2 Властивості вод Світового океану


Тема. Властивості вод Світового океану. Рух води в Світовому океані

  - Ми продовжуємо вивчати тему „Гідросфера”. Ви вже знаєте, де є вода в природі. Тож скажіть, де її найбільше, назвіть найвагомішу складову гідросфери.
  - Так, це Світовий океан. У вас вже є певні знання про нього. 
Сьогодні ми розглянемо властивості вод Світового океану і рухи води в океані.
-         Чому під час подорожі морем попереджають, що треба взяти із собою запаси води? Адже про моря і океани в пісні говориться так : „ Вода, вода, кругом  вода”?
    Тому що, вода в морі солона. Саме солоність є однією з основних
властивостей вод океану.

Робимо опорний конспект (все що виділено жирним шрифтом та схеми)

Основні властивості вод океану

  1.  Солоність  води  
    Вода Світового океану солона. Це пояснюється тим, що за мільйони й мільйони років річки земної кулі виносили із суходолу в Світовий океан величезні маси розчинених у них речовин, у тому числі й солей. У результаті кругообігу води в природі вода з океану випаровувалася, а розчинені в ній речовини осаджувалися й нагромаджувалися.
Вода в океані ставала дедалі солонішою. Цей процес тривав протягом мільйонів років і продовжується й нині.
Кількість речовин у грамах, розчинених у 1 л води, називають її солоністю. Одиниця вимірювання солоності води – проміле.
Це тисячна частина цілого на відміну від відсотка – сотої частини. Якщо солоність води менш ніж 1%, таку воду називають прісною.  Переважно це води суходолу.

Солоність вод у морях і океанах становить у середньому 35%(35 г солі на 1л води).

 ( Проведення досліду)
   Беремо 1 ст.  ложку солі. Це 30г і ще трішки, щоб було всього 35. Додаємо літр води, розмішуємо. Чи є бажаючі спробувати, чи така вода в морі ?
     Морська вода ще й гіркувата. А чому так, ви дізнаєтесь із підручника.

Солоність води в різних частинах Світового океану неоднакова. Біля берегів, де океан впадають річки або стікають талі води льодовиків і снігів, солоність менша (32%0).

Наприклад, Азовське море (12-14%0), що омиває береги України є відносно несолоним, хоча останнім часом його солоність підвищується, через що ви могли бачити велику кількість медуз, які полюбляють саме солону воду.
 А найсолонішим є Червоне море (42%0), яке омиває береги Африки та Азії.

           Якщо мама пересолить суп, що воно робить? Доливає води. А в океані буде додавати води сама природа.
Саме тому на екваторі солоність нижча, ніж в тропіках, бо тут велика кількість опадів, хоча температура повітря висока на екваторі й на тропіках.
Звичайно, головну роль у зміні солоності поверхневого шару води відіграють випаровування та атмосферні опади. Тому вона, як і температура води, залежить від кліматичних умов та закономірно змінюється з широтою: від екватора до полюсів.
 Опрацюйте карту. 
Результат пошуку зображень за запитом солоність води
Користуючись цією картою та картою атласу, визначте та запишить у зошит яка середня солоність у:
Баренцево море, Велика Австралійська затока, Мексиканська затока, Аравійське море, Японське море, Берінгове море, Кораллове море.


2. Температура води
     Що стосується температури, то в Світовому океані вона змінюється від екватора до полюсів і від поверхні в глибину.
Найвища вона у верхніх шарах біля екватора (приблизно +28˚С). З просуванням на північ і на південь від екватора температура поступово знижується. Найнижча спостерігається біля полюсів – близько -2˚С. більша частина навколо полюсних ділянок Світового океану впродовж року покрита кригою та льодом.
В океан крига потрапляє різними шляхами. Перш за все, вона утворюється на поверхні внаслідок замерзання морської води. Солона вода, на відміну від прісної, замерзає за умов від’ємних значень температури: близько -2ОС... -4ОС.
Причому, чим вища солоність води, тим нижча температура її замерзання. Льодом вкриті значні площі Світового океану в приполярних широтах, де панують довгі й холодні зими. Частина криги, яка приєднана до берегів, утворює береговий припай. Лід, що вільно переміщується водами Океану, має назву дрейфуючої криги.
Результат пошуку зображень за запитом лід в океані

Температура вод Світового океану залежить від географічної широти і розподіляється на його поверхні зонально. Зональність порушується океанічними течіями, впливом суші, постійними вітрами. Найвищі середньорічні температури води (27-28°) спостерігаються в екваторіальних і близьких до них широтах. Із збільшенням широти зменшується величина сонячної радіації і в приполярних областях температура вод Світового океану знижується до 0° і навіть нижче. Для всього Світового океану середня температура приповерхневого шару океанічних вод становить +17,5°С. 
З зануренням вглиб вона знижується і поблизу дна не перевищує 2°С. Середня температура всієї маси води океану  4°С. 
Файл:As131.jpg
ОПРАЦЮЙТЕ КАРТУ
Результат пошуку зображень за запитом солоність води
Користуючись цією картою та картою атласу, визначте та запишить у зошит яка середня температура у:
Бенгальській затоці, морі Фіджи, Гудзоновій затоці, Середземному морі, морі Боффорта, Саргасовому морі, протоці Дрейка.
ПЕРЕГЛЯНЬТЕ ВІДЕО

Немає коментарів:

Дописати коментар