8 біологія №1 Будова нервової системи. Спинний мозок


                          ТЕМА Будова і функції нервової системи.

Мета.
Почати формувати знання  про нервову регуляцію функцій організму людини; ознайомитися із будовою та функціями нервової системи..

Основні поняття та терміни: нейрон, нервова регуляція, дендрит, аксон, сіра речовина, біла речовина, черепно-мозкові нерви, спинномозкові нерви, нервові вузли, синапси.


ДАВАЙТЕ ПРИГАДАЄМО

1. Нервові системи вивчених тварин, починаючи із нервових клітин кишковопорожнинних і до ссавців
а) дифузна (у кишковопорожнинних);
б) вузлова (у кільчастих червів і членистоногих);
в) розкидано-вузлова (у молюсків);
г) трубчаста (у хордових).
 Результат пошуку зображень за запитом нервові системи тварин
2. Особливості будови нервової тканини людини.
Основною складовою нервової тканини є нервова клітина - нейрон.
Вона складається з тіла нейрону, коротких відростків - дендритів та довгих відростків - аксонів.  
 

Результат пошуку зображень за запитом нервова тканина
РОБИМО ОПОРНИЙ КОНСПЕКТ (всі визначення записуйте у зошит)
Нервова система утворена спеціальними клітинами – нейронами та міжклітинною речовиною – нейроглією. 

 Нейрони виконують специфічні функції одержання, перероблення, проведення, передачі інформації, закодованої у вигляді електричних або хімічних сигналів – нервових імпульсів. Нейроглія забезпечує існування нейронів та виконання опорної, живильної, розмежувальної та захисної функцій.

Нервова тканина людини в організмі має кілька місць  локалізації. 
 Центральна нервова система -  мозок (спинний і головний) 
 Вегетативна (периферична) нервова система.



Результат пошуку зображень за запитом нервова система людини
Головний мозок людини складається із сукупності нейронів, загальне число яких становить не один мільярд. Сам же нейрон складається з сома - тіла, а також відростків, які отримують інформацію від інших нейронів - дендритів, і аксона, що є подовженою структурою, що передає інформацію від тіла до дендритам інших нервових клітин.

Нейрони відрізняються за функціями
Класифікація нервових клітин
Нейрони в ній можуть виконувати різні функції, тому серед них виділяють ряд типів, у тому числі:
·         Аферентні нервові клітини, вони ж чутливі, доцентрові. 
    Ці клітини мають невеликі розміри (щодо інших клітин такого ж типу), володіють розгалуженим дендритом, пов'язані з функціями рецепторів сенсорного типу. Вони розташовані поза центральною нервовою системою, мають один відросток, розташований в контакті з будь-яким органом, і інший відросток, спрямований в спинний мозок. Ці нейрони створюють імпульси під впливом на органи зовнішнього середовища або будь-яких змін в самому тілі людини.
      Тобто, вони сприймають подразнення (звук, дотик, смак....) та передають його до центральної нервової системи.
·         Рухові (еферентні, моторні) нейрони передають інформацію від центральної нервової системи до периферії. У них довгий аксон. Нервова тканина утворює тут продовження аксона у вигляді периферичних нервів, які підходять до органів, м'язам (гладким і скелетних) і до всіх залоз. Швидкість проходження збудження через аксон в нейронах такого типу дуже велика.
  Тобто, вони відповідають за доставку імпульсу від мозку до органу, за відчуття та реакцію організму на подразник.
·          
         Нейрони вставочного типу (асоціативні) відповідають за передачу інформації від чутливого нейрона на руховий. Вчені припускають, що нервова тканина людини складається з таких нейронів на 97-99%. Їх переважної дислокацією є сіра речовина в центральній нервовій системі, і вони можуть бути гальмівними або збудливими залежно від виконуваних функцій. 



Результат пошуку зображень за запитом аферентні нейрони

ТЕМА Спинний мозок


Спинний мозок  - це важливий відділ центральної нервової системи, який сприймає різноманітну соматичну інформацію із зовнішнього та внутрішнього середовища та передає її у висхідному напрямку до вищих центрів переднього мозку.


Спинний мозок – орган центральної нервової системи складається із сірої речовини, розташованої центрально (має вигляд метелика) і білої речовини, яка має периферійну локалізацію.

Результат пошуку зображень за запитом спинний мозок
















Спинний мозок  починається під великим потиличним отвором черепа і закінчується у дорослої люди­ни між першим і другим попе­рековими хребцями, займаючи близько 2/3 об'єму порожнини хребетного каналу. Маса спин­ного мозку людини становить 25 - 30 г. Це округлий тяж дов­жиною 40-45 см з середнім діа­метром 1,5 см, площа якого на поперечному зрізі близько 1 сма. Нижче першого поперекового хребця, де власне спинний мозок вже відсутній, нерви, що йдуть донизу, формують пучок, який називається «кінський хвіст».

 Центральна нервова система . Головний і спинний мозок: 1 — головний мозок; 2 — череп; 3 — ліквор; 4 — спинний мозок; 5 — хребет; 6 — хребетний кана...



 спинний мозок утворює два потовщен­ня - шийне і поперекове. Спин­ний мозок поділяється на сег­менти, яких у людини налічуєть­ся 31. Кожному сегменту відпо­відають   пари передніх і задніх корінців, гангліїв та спинномозкових нер­вів.

31 пара змішаних спинномозкових нервів Сегменти спинного мозку: 1 —8 шийних (С1–С8); 2 —12 грудних (Т1–Т12); 3 —5 поперекових (L1–L5); 4 —5 крижови...



Біла речовина це пучки мієлінових волокон. На поперечному перерізі спинного мозку розрізняють передню серединну щілину, задню серединну перегородку, що ділять орган на симетричні половини. Сіра речовина за формою має вигляд розкритого метелика, її виступи мають назву рогів. Виділяють два передніх, два задніх та два бічних роги. Передні роги широкі, об’ємні, задні – видовжені, вузькі. У задні роги входять корінці, а з передніх рогів виходять передні корінці спинного мозку. У  центрі органа розташований спинномозковий канал, у якому циркулює цереброспінальна рідина. Біла речовина поділена на три пари канатиків, передні (між передніми корінцями та серединною щілиною), задні (між задніми корінцями та серединною перегородкою), бічні (між передніми та задніми корінцями).
Замалюйте будову спинного мозку з позначеннями його складових

Будова спинного мозку 


         Функції спинного мозку. 
Спинний мозок виконує дві функ­ції
1.  Рефлекторна  Кожний рефлекс здійснюється за допомогою строго певної ді­лянки центральної нервової системи — нервового центру.

 Наприклад, центр колінного рефлексу знаходиться в поперековому відділі спинного мозку, центр сечо­випускання — в крижовому, а центр розширення зіниці — у вер­хньому грудному сегменті спинного мозку.

         Нервові центри спинного мозку безпосередньо пов'язані з ре­цепторами і виконуючими органами тіла. Рухові нейрони спинно­го мозку забезпечують скорочення м'язів тулуба і кінцівок, а та­кож дихальних м'язів — діафрагми і міжреберних.

       2.  Провідникова. Пучки не­рвових волокон, створюючи білу речовину, сполучають різні відділи спинного мозку між собою і головний мозок із спинним. Розрізняють висхідні шляхи, які несуть імпульси до головного мозку, і низхідні, які несуть імпульси від головного мозку до спинного. Першими шляхами збудження, яке виникає в рецепто­рах шкіри, м'язів, внутрішніх органів, проводиться по спинно­мозкових нервах у задні корінці спинного мозку, сприймається чутливими нейронами спинномозкових вузлів і звідси прямує або в задні роги спинного мозку, або у складі білої речовини дося­гає стовбура, а потім кори великих півкуль. Низхідні шляхи про­водять збудження від головного мозку до рухових нейронів спин­ного мозку. Звідси збудження по спинномозкових нервах переда­ється до виконуючих органів.

         Діяльність спинного мозку знаходиться під контролем голо­вного мозку, який регулює спинномозкові рефлекси. Тому більша частина пошкоджень спинного мозку викликає втрату чутливості нижче місця ураження і здатності рухатися (параліч) або постійну недієздатність. 
ПЕРЕГЛЯНЬТЕ ВІДЕО
 
ПЕРЕВІР СЕБЕ!!! (розкажи батькам)
1.Де розташований спинний мозок ? 
2. Скільки пар нервів відходять від спинного мозку ? 
3. Які функції спинного мозку? 
4. З чого складається сіра речовина спинного мозку? 
5. В яких напрямках проводить імпульси біла речовина спинного мозку?

Немає коментарів:

Дописати коментар